N-am mai postat de mult timp aici. Toate astea pentru ca am fost ocupat si pentru ca am avut si gandurile in cu totul alta parte. In fine, lasand asta la o parte, m-am gandit ca ar fi dragutz ca sa reincep postarea pe acest blog obscur si necunoscut de nimeni (in afara de niste prieteni si vizitatori care chiar apreciaza ce muzica pun eu pe aici). Ce parere aveti despre Bob Dylan? Foarte multa lume il considera cel mai genial compozitor in viata. Eu personal il consider genial dar nu il venerez ca altii. Oricum, unele melodii sunt pur si simplu geniale si nu are cum sa nu iti placa daca nu iti place muzica buna. In acest post va propun melodia "One More Cup Of Coffee". O prietena care este fan Bob Dylan mi-a spus ca aceasta melodie este compusa pentru o iubire de-a lui Dylan. Presupun ca are dreptate pentru ca suna a melodie care este compusa pentru o femeie la care tii mult. Am dedicat-o si eu cuiva, nu a avut efectul asteptat dar nah, asta e. Domnisoara in cauza apreciaza oricum alt gen de muzica. Lasand asta la o parte, ascultati Bob Dylan - One More Cup of Coffee:
Putina lume o sa aprecieze ce postez aici si cine o sa aprecieze aceste melodii ii multumesc. Nici o manea - spun dinainte ca sa stiti!
Se afișează postările cu eticheta Folk. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Folk. Afișați toate postările
miercuri, 10 iunie 2009
joi, 25 septembrie 2008
Tapinarii - Suturi (Afara)
Aceasta melodie de la Tapinarii este cunoscuta sub numele de Suturi sau Afara, amandoua fiind puse de obicei in fisierele MP3 pe care le downloadati de unde vreti voi. Eu la capitolul folk sunt foarte pretentios si putini cantareti din Romania pot sa zic ca imi plac. Nu o sa zic niciodata faptul ca Tapinarii s-ar ridica la nivelul lui Ducu Berti sau Mircea Baniciu dar ei au ceva interesant. Nu poate nimeni sa zica vreodata ca piesele lor nu au o influenta misogina (ca si Suturi). Mie personal melodia mi se pare foarte amuzanta si placuta deci puteti sa ma acuzati de misoginism sau sa cautati adevarul din Suturi:
sâmbătă, 23 august 2008
Emeric Imre - Nebun de Alb
Prima data cand l-am vazut pe Emeric Imre nu am crezut ca e mare lucru de capul lui. M-am inselat amarnic pentru ca are cateva melodii foarte frumoase. E adevarat ca a fost foarte activ pe vremea Cenaclului Flacara si ca are mult mai multe melodii compuse decat cele pe care le poti asculta la tine acasa pe un CD sau chiar MP3 downloadat de pe Net prin piraterie. Oricum, daca nu ati auzit de el sper ca de acuma sa fiti putini mai atenti si va propun spre ascultare melodia care este cea mai cunoscuta de la el, Nebun de Alb. Este acea melodie care se uita greu daca simti muzica folk si versurile cu substrat, "Te iubesc cu mila si cu Groaza, Tot ce-i al tau mi se cuvine mie, ca un nebun de alb ce captureaza regina alba pentru vesnicie". O melodie scurta dar foarte frumoasa: Emeric Imre - Nebun de Alb:
joi, 21 august 2008
Daniel Iancu - Vine Valu Imi Ia Calu si Ofiterul Radu
Daniel Iancu m-a captivat la Folk You in Sighisoara pentru ca a fost foarte interesant. A fost distractiv si m-a facut sa ma simt bine cu melodiile lui. Din acest motiv am zis sa postez si eu 2 de la el, probabil cele mai cunoscute si o fac in acelasi post ca sa nu va plictisesc. Prima este, bineinteles, Vine Valu imi Ia Calu si a doua Ofiterul Radu, un mic pamflet care se poate adresa primarului Constantei, sau poate nu. Oricum! Daniel Iancu:
sâmbătă, 19 iulie 2008
Folkearth - Kingdom of the Shades
Folkearth este o formatie de folk/viking metal, stilul care in ultimul timp imi place cel mai mult. Trupa s-a infiintat in 2003 si este cu adevarat speciala pentru ca este formata din diferiti cantareti din jurul lumii care canta muzica folk la baze. Este practic un proiect ambitios lansat de Ruslanas din Lituania. Astfel, mai multe formatii s-au unit si au ajutat la productia albumelor Folkearth. Acum va propun spre ascultare o piesa scurta, lenta, intitulata Kingdom of the Shades.
marți, 20 mai 2008
Blackmore's Night - Ghost of a Rose
Blackmore's Night a aparut cand Ritchie Blackmore (cunoscut pentru activitatea lui in formatia Deep Purple) a intalnit-o pe Candice Night. Impreuna au format aceasta formatie folk care este inspirata din Renastere. Ghost of a Rose este una dintre melodiile mele preferate de la Blackmore's Night, si este si titlul unui album foarte foarte reusit pe care il recomand in biblioteca oricui ii place muzica folk in general. O voce calda, o chitara deosebita si un sound per total care este de apreciat.
luni, 31 martie 2008
Nightwish - Last of the Wilds
Exista un debate gigantic legat de noua formula Nightwish. Exista foarte multi oameni ce zic ca noua solista nu are ce cauta acolo, ca Tarja era mai buna (logic ca era mai buna totusi) si ca de cand a plecat Tarja nu mai exista Nightwish. Problema este ca nu doar Tarja facea parte din Nightwish. De-a lungul anilor am vazut numeroase formatii care isi schimbau membrii, inclusiv nume mari precum Rolling Stones de exemplu. Aceasta este doar noua formula Nightwish. De pe albumul nou nu prea imi plac multe melodii dar sunt vreo 2 care sunt ok. Una dintre ele este Last of the Wilds, Nightwish:
luni, 25 februarie 2008
La Rue Ketanou - Rap'n'Roll si Almarita
V-am mai spus cate ceva despre La Rue Ketanou si acuma voi mai pune doua melodii. Inainte am pus Les Hommes Que J'aime si acuma prima pe care v-o propun este Rap'n'Roll, o melodie mai ciudatica pentru ca are un stil mai altfel, un rap combinat cu instrumente, fara tobe si fara bass propriu-zis, cu ritm schimbator etc:
Si acum melodia care m-a facut sa caut si sa cumpar tot ce am gasit de la La Rue Ketanou, Almarita. Aceasta melodie are si o insemnatate mai sentimentala pentru mine, nu pot nega asta, dar melodia este pur si simplu superba. Sper sa va placa:
Si acum melodia care m-a facut sa caut si sa cumpar tot ce am gasit de la La Rue Ketanou, Almarita. Aceasta melodie are si o insemnatate mai sentimentala pentru mine, nu pot nega asta, dar melodia este pur si simplu superba. Sper sa va placa:
duminică, 24 februarie 2008
La Rue Ketanou - Les Hommes Que J'aime
M-am indragostit de formatia La Rue Ketanou din primul moment in care am auzit o melodie de la ei. Sunt ceva mai diferiti decat multi altii si combina numeroase lucruri si stiluri in melodiile lor cum ar fi reggae, teatru, comedie si poezie. Sunt cu adevarat superbi si sincer, nu este asta melodia care as putea zice ca e cea mai buna a lor, aceea e Almarita dar si asta e superba si uneori imi place mai mult. Va prezint Les Hommes Que J'aime de la La Rue Ketanou:
luni, 3 septembrie 2007
joi, 9 august 2007
Phoenix - Mugur de Fluier
Versuri:
Imi simt sufletulMugur de fluier,
Ce-a doinit
Cantec cu suier.
Pentru zilele
Ce-au fost trecute
Pentru noptile
Negre si slute.
Am pornit
Cu roua-n picioare
Ca sa cant
Un cantec de soare
Pentru zilele zilele...
Ce au sa vie...
Pentru noptile noptile...
Cu iasomie...
Freamatul apelor
Si fosnetul codrilor,
In el se intalnesc
Si sufletu-mi incalzesc.
Hei, hei, verde e iarba,
Soarele-i sus pe cer!
Soarele-i sus pe cer!
Hei, hei, dusa e iarna,
Cu dintii ei de fier!
Hei, hei, verde e iarba,
Soarele-i sus pe cer!
Soarele-i sus pe cer!
Soarele-i sus pe cer!
Hei, hei, dusa e iarna,
Cu dintii ei de fïer!
miercuri, 8 august 2007
Abonați-vă la:
Postări (Atom)
