Putina lume o sa aprecieze ce postez aici si cine o sa aprecieze aceste melodii ii multumesc. Nici o manea - spun dinainte ca sa stiti!

Se afișează postările cu eticheta Romaneasca. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Romaneasca. Afișați toate postările

joi, 25 septembrie 2008

Tapinarii - Suturi (Afara)

Aceasta melodie de la Tapinarii este cunoscuta sub numele de Suturi sau Afara, amandoua fiind puse de obicei in fisierele MP3 pe care le downloadati de unde vreti voi. Eu la capitolul folk sunt foarte pretentios si putini cantareti din Romania pot sa zic ca imi plac. Nu o sa zic niciodata faptul ca Tapinarii s-ar ridica la nivelul lui Ducu Berti sau Mircea Baniciu dar ei au ceva interesant. Nu poate nimeni sa zica vreodata ca piesele lor nu au o influenta misogina (ca si Suturi). Mie personal melodia mi se pare foarte amuzanta si placuta deci puteti sa ma acuzati de misoginism sau sa cautati adevarul din Suturi:

sâmbătă, 23 august 2008

Emeric Imre - Nebun de Alb

Prima data cand l-am vazut pe Emeric Imre nu am crezut ca e mare lucru de capul lui. M-am inselat amarnic pentru ca are cateva melodii foarte frumoase. E adevarat ca a fost foarte activ pe vremea Cenaclului Flacara si ca are mult mai multe melodii compuse decat cele pe care le poti asculta la tine acasa pe un CD sau chiar MP3 downloadat de pe Net prin piraterie. Oricum, daca nu ati auzit de el sper ca de acuma sa fiti putini mai atenti si va propun spre ascultare melodia care este cea mai cunoscuta de la el, Nebun de Alb. Este acea melodie care se uita greu daca simti muzica folk si versurile cu substrat, "Te iubesc cu mila si cu Groaza, Tot ce-i al tau mi se cuvine mie, ca un nebun de alb ce captureaza regina alba pentru vesnicie". O melodie scurta dar foarte frumoasa: Emeric Imre - Nebun de Alb:

joi, 21 august 2008

Daniel Iancu - Vine Valu Imi Ia Calu si Ofiterul Radu

Daniel Iancu m-a captivat la Folk You in Sighisoara pentru ca a fost foarte interesant. A fost distractiv si m-a facut sa ma simt bine cu melodiile lui. Din acest motiv am zis sa postez si eu 2 de la el, probabil cele mai cunoscute si o fac in acelasi post ca sa nu va plictisesc. Prima este, bineinteles, Vine Valu imi Ia Calu si a doua Ofiterul Radu, un mic pamflet care se poate adresa primarului Constantei, sau poate nu. Oricum! Daniel Iancu:



duminică, 17 august 2008

Cargo - Nu pot trai fara tine

A trecut timp de cand nu am mai propus o melodie la ascultare celor care aterizeaza pe acest blog din greseala sau poate chiar vor sa asculte ceva din ce mai pun pe aici. Astazi propun Cargo, vechiul Cargo, o formatie care nu are nevoie de nici o prezentare. Melodia Nu pot trai fara tine pentru toti care chiar o simt:

miercuri, 25 iunie 2008

Blazzaj - Urma

Blazzaj, Blazzaj. Cata putere intr-o melodie atat de reusita precum Urma. Nu stiu ce sa zic, sau cum as putea sa descriu aceasta formatie avand in vedere ca sunt atat de buni si atat de putina lume stie de ei. Adica multi stiu, ii intrebi: ai auzit de Blazzaj? Da! Am auzit! Zi-mi o melodie de la ei! HMMMM, Nu stiu? Ei bine, uitati preferata mea, Urma, pe care am vazut-o si live in The Note in Timisoara. Acuma sa vedem dupa ce ascultati, va place Blazzaj?