Putina lume o sa aprecieze ce postez aici si cine o sa aprecieze aceste melodii ii multumesc. Nici o manea - spun dinainte ca sa stiti!

Se afișează postările cu eticheta Reggae. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Reggae. Afișați toate postările

marți, 24 iunie 2008

Dub Incorporation - Rude Boy

Ah, reggae music! :) N-am mai ascultat de mult genul asta dar mi-a trimis o prietena intr-o zi un clip cu Dub Incorporation si am ramas foarte surprins. Dub Incorporation sunt o trupa de reggae cu influente de dub si dancehall originara din Franta, din Saint Etiene mai exact. Din cate stiu eu ei au scos 4 albume pana acuma si eu va recomand melodia Rude Boy de pe albumul Diversite, chiar primul al lor.



luni, 31 martie 2008

Tryo - La Premiere Fois

Daca tot am ajuns sa dau peste La Rue Ketanou (v-am aratat deja melodiile Rap'n'Roll, Almarita si Les Hommes Que J'aime) era cam imposibil sa nu dau si peste Tryo. Vorbim despre o formatie frantuzeasca unplugged ce canta un reggae acustic, aceasta fiind extrem de populara in Europa si Quebec. Tryo este format din 3 chitaristi francezi, un percutionist Latin American si un producator. As putea afirma ca au o muzica foarte interesanta, una extrem de ascultabila si care pur si simplu suna bine. Va propun sa ascultati melodia cea mai cunoscuta de la ei, numita "La Premier Fois".